ADOLESCENCIJA I LJUBAV

Dok hormoni divljaju adolescenti razmišljaju o ljubavi, tuguju i plaču ako imaju neuspješan odnos s voljenom osobom, a isto tako intenzivno proživljavaju ushićenost kada im je odnos uspiješan. Dešava se da se prolije „more suza" ukoliko naiđu na odbijanje cure/momka i kako misle da će ga/je čitav život voljeti. Naravno, s vremenom se osjećaji mjenjaju, pa se samim tim mjenja i pogled na proživljeno. Na žalost u ovom periodu adolescenti nemaju mogućnost predviđanja da će jednog dana misliti kako su njihovi trenutni osjećajI „glupi" jer su preplavljani njima. OsJećaji adolescenata su izrazito snažni zbog hormonalne neravnoteže.

Adolescent se treba naučiti nositi se sa svojom seksualnošću; treba naučiti nositi se sa svojim promjenjljivim seksualnim osjećanjima, donijeti odluku hoće li učestvovati u različitim oblicima seksualne aktivnosti, otkriti kako da prepozna ljubav i nauči kako da spriječi neželjenu trudnoću. Nije neuobičajno da se adolescenti ponekad osjećaju konfliktno, bolno i zbunjeno. Period adolescencije nije prožet samo  ovim osećanjima, već predstavlja i period ugode i sreće.

Adolescente posebno brine njihova privlačnost, koja je vrlo blisko povezana sa načinom na koji vide svoje tijelo. Jedan od razloga zašto je to tako jeste upravo taj što adolescent još uvjek nije razvio jasnu sliku vlastitog identiteta kao osobe, i upravo zbog toga "kako izgledam” i "kako me drugi vide” znači i "ko sam ja”. Drugi razlog je što većina adolescenata nije još razvila dovoljno snažan osjećaj samopoštovanja koji bi se suprostavio njihovoj percepciji neprivlačnosti.

Poseban dio našeg intimnog svijeta je seksualnost. Ukoliko je ona povezana sa ljubavlju donosi najveće zadovoljstvo i sreću.  Svrha ljubavi je da se čovjek poveže sa voljenom osobom, da sa njom komunicira i da zajedno nešto planira i ostvaruju. Ta osoba za čovjeka veoma bitna, i za njega ima veliku vrijednost. To znači da o njoj mnogo razmišlja, da je cijeni, poštuje i čini takve stvari za koje vjeruje da će tu osobu razveseliti i dati joj podršku. Nudi joj mnogo svog vremena i pažnje. 

Voljeti i biti voljen su dva različita osjećanja. Prvo je čovjekovo lično doživljavanje ljubavi ka drugoj osobi. Drugo osjećanje je biti voljen, doživljaj pojedinca da je on predmet ljubavi. Kad je ljubav obostrana, veoma je važna.

Zaljubiti se na prvi pogled, na osnovu tjelesnih karakteristika, predstavlja zaljubljivanje u predstavu o idealnem partneru o kojem se mašta. Zbog toga mnogi zaljubljeni ljudi imaju utisak da dobro poznaju svog partnera čak i ako ga vide prvi put u životu. Zaljubljenost traje toliko vremena dokle god se naše viđenje te osobe (koje je idealističko), slaže sa osobom. Zatim se pokažu stvarne karakteristike te osobe u svojoj cjelovitosti, i ta nova slika počinje  odstupati od željenih očekivanja. Čovjek je razočaran i „odljubi" se.  Ponekad se realne karakteristike razlikuju od onih koje očekujemo, ali nam  se one sviđaju, i u tom slučaju može zaljubljenost preći u ljubav. Zaljubljivanje je normalan razvojni proces. Kroz zaljubljivanje i odljubljivanje polako oblikujemo realnu predstavu o željenom partneru i dosežemo  duhovnu zrelost.