LIJEKOVI U TRUDNOĆI

Antibiotici
Antimikrobni lijekovi često se koriste tokom trudnoće. Jedan dio antimikrobnih lijekova spadaju u kategoriju rizika B što znači da je njihova primjena u trudnoći sigurna (penicilini, cefalosporini, aztreonam, klindamicin, metronidazol, nitrofurantoin, sulfonamidi, eritromicin, azitromicin). Ukoliko je u trudnoći potrebno uzimati antimikrobne lijekove trebalo bi se odlučiti za neki iz ove grupe. Antibiotici svrstani u kategoriju rizika C (kloramfenikol, ciprofloksacin, ofloksacin, moksifloksacin, klaritromicin, trimetoprim, kotrimiksazol, vankomicin C treba dati samo ako potencijalna korist opravdava mogući rizik za fetus. Lijekovi iz skupine rizika D (tetraciklini, aminoglikozidi) za koje postoje dokazi humanog fetalnog rizika ne bi se trebali uzimati toekom trudnoće osim ako prema procjeni liječnika korist od primjene lijeka može opravdati mogući rizik.

Lijekovi protiv zgrušavanja krvi (antikoagulansi)
Zbog svoje velike molekule heparin ne može proći kroz placentu te je lijek izbora kod trudnica koje trebaju antikoagulantnu terapiju (peroralni antikoagulansi npr. varfarin ima teratogeni učinak i kontraindicirani su u trudnoći). Niskomolekularni heparini također imaju kategoriju rizika B u trudnoći i mogu se primijeniti prema indikaciji.

Sedativi
Novije epidemiološke studije nisu potvrdile teratogenost diazepama (benzodiazepina) u trudnoći. Napominjemo da se benzodiazepini vrlo često i neopravdano prepisuju trudnicama, u neadekvatnoj indikaciji. Oni mogu dovesti do ovisnosti novorođenčeta.

Analgetici
Paracetamol nema štetno djelovanje u trudnoći (kategorija B) te je lijek izbora za snižavanje temperature i liječenje blagih bolova u trudnoći. Ostali nesteroidni antireumatici (npr. diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, piroksikam) također imaju kategoriju B u I. i II. trimestru trudnoće, ali u III. trimestru imaju kategoriju D jer mogu dovesti do preranog zatvaranja ductusa Bottali te se ne smiju primjenjivati u trećem trimestru.

Antipsihotici, antidepresivi, litij
Neki antipsihotici imaju kategoriju rizika C, dok drugi imaju kategoriju B. Većina antidepresiva ima kategoriju C, a triciklički antidepresivi mogu dovesti do sindroma sustezanja novorođenčeta. Litij (kategorija D) može uzrokovati srčane anomalije zbog čega je potrebno praćenje ultrazvukom.

Lijekovi za liječenje povišenog krvnog tlaka
U liječenju hipertenzije apsolutno su kontraindicirani ACE inhibitori i antagonisti AT1-receptora. Neki izvori navode i kontraverznu primjenu beta-blokatora, Ca antagonista i diuretika. Stručnjaci se još uvijek ne slažu oko toga treba li liječiti umjerenu i blagu hipertenziju jer može doći do zastoja fetalnog rasta neovisno o tipu hiprtenzije, grupi antihipertenziva ili trajanju terapije. No, svakako treba liječiti tešku hipertenziju (sistolički tlak 170mm Hg i/ili dijastolički tlak 110 mmHg ) Potrebne su daljnje studije koje bi razjasnile učinak antihipertenzivne terapije na fetalni rast.

Lijekovi za liječenje akni (retinoidi)
Retinoidi su apsolutno kontraindicirani u trudnoći. Liječenje treba početi nakon menstruacije, uz negativni test na trudnoću, informirani pristanak, dvije vrste kontracepcije tijekom liječenja i 1 mjesec nakon završetka terapije izotretinoinom, a 3 godine nakon završetka terapije acitretinom. Test na trudnoću treba ponavljati mjesečno. Isto tako ne smije se davati krv tijekom navedenog razdoblja.

Lijekovi za liječenje poremećaja rada štitnjače
Iako tireostatici propiltiouracil i metimazol imaju katego-riju D, moraju se primijeniti kod hipertireoze u trudnoći, jer sama hipertireoza ima veću učestalost malformacija nego navedeni lijekovi (7% i 3%). Metimazol rijetko može dovesti do lokaliziranoga kongenitalnog defekta kože lubanje parijetalne regije (aplasio cutis congenita) koji obično spontano zaraštava. Oba su lijeka jednako učinkovita, prednost metimazola je mogućnost uzimanja 1-2x na dan, za razliku od propiltiouracila 3x na dan, što omogućava bolju suradljivost ("compliance").

Zaključak
Budući da lijekovi mogu djelovati štetno na plod u bilo kojem razdoblju trudnoće, pri izboru lijeka liječnik se treba odlučiti za lijekove koji su dosada puno prepisivani u trudnoći i za koje se pokazalo da su neškodljivi. Važno je znati da se malformacije javljaju u 3% trudnoća bez obzira da li je trudnica uzimala lijekove tokom trudnoće ili nije.